Pedagog szkolny współpracuje...
- teczkapedagoga
- 29 kwi 2020
- 2 minut(y) czytania
Od prawie dwóch lat pracuję jako pedagog szkolny w szkole podstawowej. Coraz częściej jestem pytana czy to przypadek czy wybór przemyślany: akurat u mnie to jedno i drugie, ale zawsze chciałam pracować z dziećmi i młodzieżą, aż nadarzyła się okazja.
Często „młodsi” koledzy pytają mnie o to jakie zadania ma pedagog w szkole i czy zadania te mają jakieś podstawy prawne? Głównym aktem prawnym w pracy pedagoga jest ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ z dnia 9 sierpnia 2017 r. w sprawie zasad organizacji i udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach, §24 określa dokładnie zadania pedagoga i psychologa w przedszkolu oraz w szkole. Uważam, że warto znać ten dokument bo nieznajomość prawa szkodzi w każdej sytuacji. W tym rozporządzeniu znajdziecie m.in. informację z kim współpracuje nauczyciel, pedagog, aby organizować pomoc psychologiczno- pedagogiczną dla dziecka. Odsyłam do aktów prawnych na stron ISAP: Internetowy System Aktów Prawnych (to skarbnica prawa).
Ale w takim razie z kim pedagog współpracuje w innych działaniach? Nie odpowiem na to pytanie, ale odpowiem na pytanie: Z kim ja będąc pedagogiem współpracuje?
Dla mnie rzeczą oczywistą jest współpraca z nauczycielami, wychowawcami, dyrekcją, rodzicami/opiekunami, uczniami. Jest to podstawa mojej pracy.
Ponadto „wychodzę poza szkołę” współpracuje z placówkami takim jak:
- Poradnia Psychologiczno- Pedagogiczna (każda szkoła publiczna jest objęta opieką takiej poradni)- celem współpracy jest konsultacja uczniów, kierowanie na badania psychologiczno- pedagogiczne uczniów z trudnościami dydaktyczno- wychowawczymi oraz wybitnie uzdolnionych,współpraca w ramach sieci samodoskonalenia, organizacja dla uczniów klas VII i VIII zajęć z doradztwa zawodowego
- Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej- stały kontakt z MOPS w celu monitorowania sytuacji ucznia w rodzinie z trudną sytuacją materialno- wychowawczą, konsultowanie zauważonych trudności u uczniów, organizowanie pomocy w postaci asystenta rodziny, uczestnictwo w procedurze „Niebieskiej Karty”
- Sąd Rejonowy (Wydział Rodzinny i Nieletnich), Kuratorzy Zawodowi i Społeczni- monitorowanie sytuacji prawnej dziecka, podnoszenie efektywności oddziaływań wychowawczych wobec uczniów (motywowanie ich, realizacja obowiązku szkolnego), współpraca w ramach objęcia dziecka/ rodziny kuratelą, zgłaszanie trudnej sytuacji dziecka ( np. przemocy domowej)
- Komenda Miejska Policji (Ogniwo ds. Prewencji Kryminalnej, Nieletnich i Patologii)- współorganizowanie działań prewencyjnych (informowanie policji o zachowaniach przestępczych- np. podejrzanie o nadużywania narkotyków, alkoholu: zachowaniach agresywnych lub zastraszanie, wymuszanie wobec innych osób), organizacja zajęć edukacyjnych, współpraca w ramach pedagogizacji rodziców
- Straż Miejska (Referat Profilaktyki)- współpraca w ramach realizacji zadań profilaktycznych w szkole (m.in. prowadzenie przez strażników zajęć profilaktycznych: o bezpieczeństwie w drodze do szkoły, o odpowiedzialności prawnej nieletnich, o cyberprzemocy)
- Poradnia Zdrowia Psychicznego- organizowanie i realizacja zaleceń specjalistów w zakresie zdrowia psychicznego (współpraca z specjalistami w celu zorganizowania jak najlepszych warunków dla ucznia objętego pomocą psychiatryczną, wymiana spostrzeżeń na temat dziecka i obserwacji)
- Kuratorium Oświaty, Wydział Edukacji Urzędu Miasta- realizacja zadań i przepisów prawnych, konsultacje w sytuacjach trudnych i niezrozumiałych (interpretacja przepisów prawnych, realizacja przepisów)
- Pedagodzy z innych szkół- udział w sieci współpracy pedagogów, wymiana doświadczeń, konsultowanie problemów uczniów
Na liście na pewno nie znalazły się wszystkie Instytucje i Placówki, warto również znaleźć w swoim otoczeniu instytucje pomocowe pozarządowe, które oferują np. pomoc finansową dla rodzin biedniejszych, zajęcia wyrównawcze czy opiekuńcze.
Comments