UWAGA DZIECKO! - Procedura Niebieskiej Karty
- teczkapedagoga
- 26 lip 2020
- 3 minut(y) czytania
„Niebieska Karta” to procedura i dokumenty. Obejmuje całość czynności realizowanych w związku z uzasadnionym podejrzeniem przemocy w rodzinie. To potocznie nazwa dokumentu (jest to druk urzędowy).
Procedura „Niebieskiej Karty” została uregulowana w:
Rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 13 września 2011 r. w sprawie procedury „Niebieskie Karty” oraz wzorów formularzy „Niebieska Karta”
Ustawie o Przeciwdziałaniu Przemocy w Rodzinie z dnia 29 lipca 2005.
Niebieska Karta składa się z Karty A do Kart D. Są to kolejne kroki pomocy.
Karta A dokumentuje się zgłoszenie, sytuację na miejscu, podjęte działania. Karta A po wypełnieniu ma być przekazana niezwłocznie do przewodniczącego zespołu Interdyscyplinarnego.
Karta B opisuje najważniejsze przestępstwa związane z przemocą domową oraz zawierające dane instytucji i organizacji świadczących pomoc. Kartę B otrzymuje ofiara przemocy lub opiekun prawny, jeśli osoba nie jest pełnoletnia.
Co należy wiedzieć?
Procedurę założenia Niebieskiej Karty może podjąć funkcjonariusz Policji, Ośrodek Pomocy Społecznej, pracowników Oświaty, Służbę Zdrowia, Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
Procedura założenia Niebieskiej Karty nie wymaga zgody osoby dotkniętej przemocą w rodzinie
Nie ma możliwości wycofania lub zmian informacji w NK- nawet na prośbę osoby pokrzywdzonej
Niebieska Karta nie dotyczy tylko przemocy fizycznej, ale również psychicznej. Przemoc rodzina rozumiana jest jako jednorazowe albo powtarzające się umyślne działanie lub zaniechanie naruszające prawa lub dobra osobiste osób najbliższych, narażające osobę w rodzinie na utratę życia, zdrowia, naruszające jej godność, nietykalność cielesną, wolność, powodujące szkody na zdrowiu fizycznym lub psychicznym, wywołujące cierpienia i krzywdy moralne.
Założenie NK nie jest równoznaczne z zawiadomieniem policji o wszczęciu postępowania karnego. Jest to informacja dla policji o tym, że w danej rodzinie występuje przemoc, w celu monitorowanie sytuacji przez dzielnicowego i w razie potrzeby udzielenia pomocy poszkodowanym.
KARTA C
Pracę służb Grupy Roboczej/Zespołu Interdyscyplinarnego zaczyna się od tego, że przewodniczący przekazuje do 3 dni roboczych pozostałym członkom formularz Karty A wypełniony. Na spotkanie zaprasza się osobę, wobec której istnieje podejrzenie stosowania przemocy, oczywiście jeśli nie jest ona dzieckiem. Nie wstrzymuje się pracy jeśli osoba pokrzywdzona nie przyjdzie na spotkanie Grupy Roboczej/Zespołu Interdyscyplinarnego. Na tym posiedzeniu istnieje możliwość analizy sytuacji rodziny oraz wypełnia się Kartę C, opisującą m.in. potrzeby jakie ma osoba pokrzywdzona, pomysły na tą sytuację, rodzaj pomocy rodzinie udzielane przez poszczególnych członków komisji.
KARTA D
Formularzy D wypełniany jest wobec osoby, wobec której istnieje podejrzenie, że stosuje przemoc domową. Formularz ten wypełnia się w obecności tej osoby, jednak podczas Grupy Roboczej/ Zespołu Interdyscyplinarnego w innym terminie i miejscu niż spotkanie z pokrzywdzoną osobą. Podczas spotkania z osobą, wobec której, istnieje podejrzenie, że stosuje przemoc w rodzinie, m.in. diagnozuje się sytuację rodzinną, przekazuje się informacje o konsekwencjach popełnianych czynów, przeprowadza się rozmowę pod kątem nadużywania alkoholu i innych używek , przekazuje się informację o koniecznych do zrealizowania działań w celu zaprzestania przemocy w rodzinie. Działania członków są prowadzone bez względu czy osoba zgłosiła się na spotkanie, czy nie. Bierna postawa sprawcy przemocy spowoduje zawiadomienie o stosowaniu przemocy prokuratury/Policji oraz Sądu Rodzinnego.
Zakończenie procedury
Następuje w przypadku (Rozporządzenie z dn. 13.09.2011 r):
ustania przemocy w rodzinie i uzasadnionego przypuszczenia o zaprzestaniu dalszego stosowania przemocy w rodzinie oraz po zrealizowaniu indywidualnego planu pomocy
rozstrzygnięcia o braku zasadności podejmowania działań.
Zakończenie tej procedury wymaga udokumentowania w formie protokołu podpisanego przez przewodniczącego. Protokół musi zawierać dane dotyczące osób, wobec których realizowana była procedura, datę rozpoczęcia i zakończenia procedury, opis podjętych działań. O zakończeniu procedury powiadamia się wszystkie podmioty uczestniczące w procedurze.
PODSUMOWANIE:
6 etapów procedury „Niebieskiej Karty”:
Wszczęcie procedury.
Opracowanie indywidualnego planu pomocy.
Oddziaływanie na sprawcę przemocy.
Realizacja indywidualnego planu pomocy.
Ewentualne zdarzenia niebezpieczne w trakcie procedury „Niebieskie Karty”.
Zakończenie procedury „Niebieskie Karty”.
Formularze „Niebieskiej Karty” można pobrać na stronie Niebieskiej Linii: www.niebieskalinia.info/index.php/zadania-sluzb/424-wzory-dokumentow-do-pobrania

Ilustracja Procedury Niebieskiej Karty: www.niebieskalinia.pl
Comments